Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, który wpływa wizję. Większość zaćmy są związane z procesem starzenia się. Zaćma są bardzo częste u osób starszych. W wieku 80, więcej niż połowa Amerykanów albo mają zaćma czy miał operację zaćmy. Zaćma może wystąpić w jednym lub obu oczach. To nie może przenosić się z jednego oka na drugie. Czy istnieją inne rodzaje zaćmy? Tak. Chociaż większość zaćmy są związane ze starzeniem się, istnieją inne rodzaje zaćmy:

Wtórnej zaćmy. Zaćma może tworzyć po operacji na inne choroby oczu, takie jak jaskra. Zaćma może również rozwijać się w ludzi, którzy mają inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca. Zaćma są czasami związane z sterydów.
Traumatyczne zaćma. Zaćma może dojść po urazie oka, czasem lata później – ta nie jest leczona przez soczewki kontaktowe.
Wrodzona zaćma. Niektóre dzieci rodzą się z zaćmy czy rozwijać je w dzieciństwie, często w obu oczach. Te zaćma może być tak małe, że nie wpływają one na wizję. Jeśli tak, obiektywy, konieczne może być usunięty.
Zaćma promieniowanie. Zaćma może rozwijać po kontakcie z niektórymi rodzajami promieniowania.
Co powoduje zaćmę?

soczewkiObiektyw kryje tęczówki i źrenicy. To działa podobnie jak obiektyw. Skupia światło na siatkówce w tylnej części oka, gdzie obraz jest nagrywany. Obiektyw ustawia ostrość oka, pozwalając nam widzieć rzeczy jasno zarówno z bliska i daleka. Obiektyw wykonany jest z głównie z wody i białka. Białka ułożone w precyzyjny sposób, aby utrzymywać obiektyw jasny i pozwala światło przechodzi przez nią.

Ale jak się starzejemy, niektóre białka może zlepiają się ze sobą i zacząć chmury mały obszar obiektywu. To jest zaćma. Z biegiem czasu, zaćma może rosną i chmura więcej obiektywu, dzięki czemu trudniej zobaczyć.

Naukowcy podejrzewają, że istnieje kilka przyczyn zaćmy, takie jak palenie tytoniu i cukrzyca. Albo, być może, że białko w obiektywie zmienia tylko od zużycia trwa przez lata.

Jak zaćma wpływa na wizję?
Związane z wiekiem zaćma może wpływać na wzrok na dwa sposoby:

Kępy białka zmniejsza ostrość obrazu docierającego do siatkówki.
Obiektyw składa się głównie z wody i białka. Kiedy grudki białka w górę, to chmur obiektywu i zmniejsza światło, które dociera do siatkówki. Zmętnienie może stać się na tyle poważne, aby spowodować zaburzenia widzenia. Większość związane z wiekiem zaćma rozwijać od clumpings białka.
Kiedy zaćma jest mała, zmętnienie wpływa tylko niewielką część obiektywu.Możesz nie zauważyć żadnych zmian w polu widzenia. Zaćma zwykle “rosnąć” powoli, więc wizja pogarsza się stopniowo. Z biegiem czasu zachmurzenie obszar w obiektywie może uzyskać większe i zaćma może zwiększyć rozmiar.Widząc, może stać się trudniejsze. Twoja wizja może się ciemniejsze lub rozmyte.
Jasny obiektyw powoli zmienia się na kolor żółtawy / brązowo, dodając, brązowawy odcień dla wzroku.
Jako jasny obiektyw powoli kolorów wraz z wiekiem, Twoja wizja stopniowo mogą nabywać brązowawy odcień. W pierwszym, ilość barwienia mogą być niewielkie i nie mogą powodować problem wzroku. Z biegiem czasu, zwiększone barwienie może utrudnić czytać i wykonywać inne czynności rutynowe. To stopniowe zmiany w wysokości barwienia nie wpływa na ostrość obrazu przesyłanego do siatkówki.
Jeśli masz zaawansowany przebarwienia obiektywu, może nie być w stanie zidentyfikować błękity i fiolety. Możesz nosić to, co uważają za parę czarnych skarpetek, tylko dowiedzieć się od przyjaciół, że masz na sobie fioletowe skarpetki.
Kiedy jesteś najprawdopodobniej mieć zaćmy?
Termin “wiekiem” jest trochę mylące. Nie musisz być seniorów, aby uzyskać tego typu zaćmy. W rzeczywistości, ludzie mogą mieć wiekiem zaćma w wieku 40 i 50 lat. Ale podczas średnim wieku, większość zaćmy są małe i nie mają wpływu na wzrok. Jest po 60 roku życia, że większość zaćma ukraść wizję.

Kto jest na ryzyko zaćmy?
Ryzyko zaćmy wzrasta z wiekiem. Inne czynniki ryzyka zaćmy należą:

Niektórych chorób takich jak cukrzyca.
Osobiste zachowanie takie jak używanie tytoniu i alkoholu.
Środowiska, takie jak długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych.
Co mogę zrobić, aby chronić moją wizję?
Noszenie okularów przeciwsłonecznych i kapelusz z rondem, aby zablokować ultrafioletowe światło słoneczne może przyczynić się do opóźnienia zaćma. Jeśli palisz, przestań. Naukowcy uważają też dobre odżywianie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy związanej z wiekiem. Zalecają oni jeść zielone warzywa liściaste, owoce i inne pokarmy z przeciwutleniaczy.

Jeśli jesteś wieku 60 lat lub więcej, powinieneś mieć kompleksowy egzamin oczu rozszerzonymi co najmniej raz na dwa lata. Oprócz zaćmy Twoje oko opieka profesjonalna może sprawdzić pod kątem objawów związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, jaskrę i inne zaburzenia wzroku. Wczesne leczenie wielu chorób oczu może uratować wzrok.

Objawy i wykrywanie
Jakie są objawy zaćmy?
Najczęstszymi objawami zaćmy są:

Mętny lub niewyraźne widzenie.
Kolory wydają się wyblakłe.
Odblasków. Reflektory, lampy, lub światło słoneczne mogą być zbyt jasne. Halo może występować wokół świateł.
Słabe widzenie w nocy.
Podwójne widzenie lub wielu obrazów w jednym oku. (Ten symptom może wyczyścić jak zaćma staje się większy.)
Częste zmiany na receptę w twoich okularów lub soczewek kontaktowych.
Objawy te mogą również być oznaką innych problemów z oczami. Jeśli którykolwiek z tych objawów należy skontaktować się z profesjonalną opiekę oczu.
Jak jest zaćma wykryć?
Zaćma jest wykrywany poprzez kompleksową egzaminu wzroku, która obejmuje:

Testu ostrości wzroku. Test ten wykres oko mierzy jak dobrze widać na różnych dystansach.
Cera egzamin oczu. Krople są umieszczone w twoich oczach poszerzyć lub rozszerzać, źrenice. Twoje oko opieka profesjonalna używa specjalnego obiektywu powiększającego, aby zbadać siatkówki i nerwu wzrokowego śladów uszkodzeń i innych problemów z oczu. Po egzaminie, Twoja bliska wizja mogą pozostać zamazany przez kilka godzin.
Tonometria. Urządzenie mierzy ciśnienie wewnątrz oka. Drętwienia krople mogą być stosowane do oka w tym teście.
Twoje oko opieka profesjonalna może również wykonać inne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat struktury i stanu zdrowia oka.

Leczenie
Jak jest zaćma leczyć?
Objawy wczesnej zaćmy można poprawić nowe okulary, oświetlenie lepszą, antyodblaskową okulary lub lupy. Jeśli te środki nie pomagają, operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia. Operacja polega na usunięciu słabe soczewki i zastąpienie go sztucznym obiektywu.

Zaćma należy usunąć tylko wtedy, gdy utrata wzroku koliduje z codziennych czynności, takich jak prowadzenie, czytania lub oglądania telewizji. Ty i twoje oko opieka profesjonalna może podjąć tę decyzję razem. Po zrozumieniu korzyści i zagrożeń związanych z operacją, można podjąć świadomą decyzję o tym, czy zabieg usunięcia zaćmy jest właśnie dla Ciebie. W większości przypadków opóźnienia zaćmy nie spowoduje długoterminowe uszkodzenie oka lub dokonać operacja trudniejsza. Nie musisz się spieszyć do zabiegu.

Czasem zaćma powinny zostać usunięte, nawet jeśli nie powoduje to problemy z wizją. Na przykład, zaćma powinny zostać usunięte, jeśli uniemożliwia badanie lub leczenie inny problem oczu, takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa. Jeśli twoje oko opieka profesjonalna znajdzie zaćmy, może nie trzeba operację zaćmy przez kilka lat. W rzeczywistości nigdy nie może zaistnieć potrzeba operację zaćmy. Poprzez swoją wizję testowany regularnie, ty i twoje oko opieka profesjonalna może dyskutować, czy i kiedy może być konieczne leczenie.

Jeśli zdecydujesz się operacji, twoje oko opieka profesjonalna może skierować pacjenta do specjalisty w celu usunięcia zaćmy.

Jeśli masz zaćmę w obu oczach, które wymagają operacji, operacja zostanie przeprowadzona na każdego oka w różnych okresach czasu, zwykle od czterech do ośmiu tygodni.

Wielu ludzi, którzy potrzebują zaćmy także inne warunki oczu, takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej lub jaskra. Jeśli masz inne warunki oczu oprócz zaćmy, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dowiedz się o zagrożeniach i korzyściach, alternatywy, i oczekiwane rezultaty operacji zaćmy.

Jakie są rodzaje operacji zaćmy?
Istnieją dwa rodzaje operacji zaćmy. Lekarz może wyjaśnić różnice i pomóc w określeniu, co jest lepsze dla Ciebie:

Fakoemulsyfikacja, lub fakoemulsyfikacji. Małe nacięcie wykonywane jest po stronie rogówki, jasne, kopuła w kształcie powierzchni, które obejmuje przednią część oka. Twoje wstawia lekarz mały sonda do oka. Urządzenie emituje fale ultradźwiękowe, które zmiękczają i zerwać obiektywu tak, że można go odsysa.Większość zaćma dzisiaj Zabieg jest wykonywany przez fakoemulsyfikacji, zwany także “małe nacięcie zabieg usunięcia zaćmy.”
Zewnątrztorebkowe chirurgii. Lekarz robi dłuższą nacięcie z boku rogówki i usuwa słabe rdzeń soczewki w jednym kawałku. Reszta obiektywu odsysa.
Po naturalny obiektyw został usunięty, to często otrzymuje sztucznej soczewki, zwany wewnątrzgałkowe soczewki (IOL). IOL jest jasne, plastikowy obiektyw, który nie wymaga opieki i staje się stałą częścią oka. Światło skupia się wyraźnie przez IOL na siatkówce, poprawiając swoją wizję. Nie poczujesz lub zobaczyć nowy obiektyw.

Niektórzy ludzie nie mogą mieć IOL. Mogą mieć inną chorobę oczu lub problemów w czasie operacji. Dla tych pacjentów, miękkie soczewki kontaktowe, okulary, które zapewniają lub dużym powiększeniu, mogą być sugerowane.

Jakie jest ryzyko operacji zaćmy?
Jak w przypadku każdego zabiegu, operacja zaćmy stwarza zagrożenie, takich jak infekcje i krwawienia. Przed operacji zaćmy, lekarz może zalecić tymczasowo przerywać niektórych leków, które zwiększają ryzyko krwawienia podczas operacji. Po zabiegu należy zachować twoje oko oczyścić, umyć ręce przed dotknięciem oka i używać przepisane leki, aby pomóc zminimalizować ryzyko infekcji. Poważne zakażenie może prowadzić do utraty wzroku.

Operacja zaćmy nieznacznie zwiększa ryzyko odwarstwienia siatkówki. Inne choroby oczu, takie jak wysokiej krótkowzroczności ust krótkowzroczność), może zwiększyć ryzyko odwarstwienia siatkówki po operacji zaćmy. Jedną oznaką odwarstwienia siatkówki jest nagły wzrost błysków lub Pływające. Męty są małe “pajęczyny” lub plamki, które zdają się unosić się w swoim polu widzenia. Jeśli zauważysz, nagły wzrost męty czy błyski, zobaczyć profesjonalną opiekę oczu natychmiast. Odwarstwienie siatkówki jest stanem zagrożenia życia. W razie potrzeby udać się do pogotowia ratunkowego lub w szpitalu. Twoje oko musi być zbadany przez chirurga oczu jak najszybciej. Odwarstwienie siatkówki nie powoduje bólu. Wczesne leczenie odwarstwienia siatkówki często można zapobiec trwałą utratę wzroku. Im szybciej się leczenie, tym bardziej prawdopodobne będzie odzyskać dobre widzenie. Nawet jeśli są traktowane szybko, niektóre wizja może zostać utracona.

Porozmawiaj ze swoim profesjonalnej pielęgnacji oczu na temat tych zagrożeń.Upewnij się, że zabieg usunięcia zaćmy jest właśnie dla Ciebie.

Czy operacja zaćmy jest skuteczne?
Usunięciu zaćmy jest jedna z najczęstszych operacji wykonywanych w Stanach Zjednoczonych. Jest także jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych typów operacji. W około 90 procentach przypadków, ludzie, którzy mają zaćmy mają lepszą wizję później.

Co się dzieje przed operacją?
Tydzień lub dwa przed operacją lekarz będzie zrobić kilka testów. Badania te mogą obejmować pomiar krzywej rogówki oraz wielkość i kształt oka. Te informacje pomagają lekarz wybrać odpowiedni typ IOL.

Możesz zostać poproszony, by nie jeść ani pić 12 godzin przed operacją.

Co się dzieje podczas zabiegu?
W szpitalu lub klinice oczu, krople zostaną wprowadzone do oka rozszerzenie źrenicy. Teren wokół oka będą umyte i oczyszczone.

Operacja trwa zwykle mniej niż jedną godzinę i jest prawie bezbolesny. Wiele osób decyduje się zasnąć podczas zabiegu. Inne konieczne może być uśpiony przez krótki czas.

Jeśli jesteś obudzony, będziesz miał znieczulający w celu znieczulenia nerwów i wokół oka.

Po operacji, plaster może być umieszczony nad okiem. Będziesz chwilę odpocząć. Twój zespół medyczny będzie oglądać w razie jakichkolwiek problemów, takich jak krwawienia. Większość ludzi, którzy operację zaćmy można wrócić do domu tego samego dnia. Będziesz potrzebował kogoś do kierowania do domu.

Co dzieje się po zabiegu?
Świąd i łagodne dolegliwości są normalne po zabiegu usunięcia zaćmy. Niektóre płyn absolutorium jest także powszechne. Twoje oczy mogą być wrażliwe na światło i dotyk. Jeśli masz dyskomfort, lekarz może zaproponować leczenie. Po jednym lub dwóch dni, umiarkowane dolegliwości powinny zniknąć.

Przez kilka dni po zabiegu, lekarz może zalecić używać kropli do oczu, aby pomóc gojenie i zmniejsza ryzyko infekcji. Zapytaj swojego lekarza o tym, jak korzystać z kropli do oczu, jak często z nich korzystać, i jakie efekty mogą one mieć. Będziesz musiał nosić tarczę oczu lub Okulary, które ułatwiają ochronę oczu. Unikaj pocierania lub naciskając na oku.

Kiedy jesteś w domu, staraj się nie zginać od pasa do odbioru obiektów na podłodze. Nie należy podnosić ciężkich przedmiotów. Możesz spacerować, chodzić po schodach i robić lekkie prace domowe.

W większości przypadków leczenie będzie zakończona w ciągu ośmiu tygodni.Lekarz harmonogram egzaminów, aby sprawdzić swoje postępy.

Czy problemy rozwijać po zabiegu?
Problemy po zabiegu są rzadkie, ale mogą wystąpić. Problemy te mogą obejmować infekcji, krwawienia, zapalenie (ból, zaczerwienienie, obrzęk), utrata wzroku, podwójne widzenie oraz podwyższone lub obniżone ciśnienie oczu. Z lekarskiej, problemy te można leczyć skutecznie.

Czasem tkanka oka, że otacza IOL mętnieje i może zatrzeć swoją wizję. Stan ten nazywany jest po-zaćma. Po-zaćma może rozwijać miesiące lub lata po zabiegu usunięcia zaćmy.

Po-zaćma jest traktowany za pomocą lasera. Lekarz wykorzystuje technologię laserową, aby mały otwór w tkankach oka za obiektywem do wynajęcia światło przejść. Ta procedura ambulatoryjna nazywa YAG laser kapsulotomia. Jest bezbolesny i rzadko powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej lub innych problemów z oczu. Jako środek ostrożności, lekarz może dać ci kropli do oczu, aby obniżyć ciśnienie oczu przed lub po zabiegu.

Kiedy moja wizja być normalny jeszcze raz?
Możesz wrócić szybko do wielu codziennych działań, ale twoja wizja może być rozmazane. Oko uzdrowienie potrzebuje czasu na dostosowanie się tak, że może skupić się poprawnie z drugiego oka, zwłaszcza gdy drugie oko ma zaćmę.Zapytaj lekarza, kiedy można wznowić jazdę.

Jeśli otrzymał IOL, można zauważyć, że kolory są bardzo jasne. IOL jest jasne, w przeciwieństwie do swojej naturalnej soczewki, które mogło mieć żółtawy / brązowawy odcień. W ciągu kilku miesięcy po otrzymaniu IOL, można przyzwyczaić się do poprawy widzenia kolorów. Również, gdy twoje oko leczy, może zaistnieć potrzeba nowych okularów lub soczewek kontaktowych.

Co mogę zrobić, jeśli mam już straciliśmy trochę wizję od zaćmy?
Jeśli straciłeś trochę wzrok po operacji zaćmy lub zaćma, zapytać specjalista o niskich usług wizji i które mogą pomóc Ci w pełni wykorzystać swojego pozostałych wizji. Poproś o skierowanie do specjalisty w słabym wzroku. Wiele organizacji społecznych i agencje oferują informacje o niskim doradztwa wzroku, szkoleń i innych usług specjalnych dla osób z wadami wzroku. W pobliżu szkoła medycyny lub Optometrii może zapewnić niskie usługi wzroku.

Advertisements
%d bloggers like this: