Soczewki kontaktowe – esencja wiedzy

Soczewki kontaktowe, czy po prostu kontakt, jest obiektyw umieszczony w oku. Soczewki kontaktowe są uznawane za wyroby medyczne i mogą być noszone do prawidłowego widzenia, ze względów kosmetycznych lub leczniczych. W 2004 r. szacowano, że 125 mln osób (2%) używać soczewek kontaktowych na całym świecie, w tym 28 do 38 mln w Stanach Zjednoczonych. [1] W 2010 r. światowy rynek soczewek kontaktowych została oszacowana na 6,1 miliardów dolarów, podczas gdy USA miękka soczewka Rynek szacuje się na 2,1 miliardów dolarów. [2] Niektórzy szacują, że globalny rynek osiągnie 11,7 miliardów dolarów w 2015 roku. [2] W 2010 roku średni wiek użytkowników soczewek kontaktowych na świecie wynosiła 31 lat, a dwie trzecie osób noszących to kobiety.

Osób decyduje się nosić soczewki kontaktowe z wielu powodów. Estetyka i kosmetyki często są czynniki motywujące dla osób, które chciałyby uniknąć noszenia okularów lub chcesz zmienić wygląd swoich oczu. [4] Inni ludzie noszą kontakty do innych względów wizualnych. W porównaniu z okularów, soczewek kontaktowych zwykle zapewniają lepsze pole widzenia i nie gromadzić wilgoci, takich jak deszcz, śnieg, kondensacji, lub potem. To czyni je idealnymi do uprawiania sportów i innych zajęć na świeżym powietrzu. Dodatkowo, istnieją warunki, takie jak stożka rogówki i aniseikonia, które zazwyczaj są skorygowane lepiej kontaktów niż przez okulary.

soczewki Leonardo Da Vinci jest często przypisuje się wprowadzenie idei soczewek kontaktowych w swoim 1508 Kodeksu oka, ręczne D, gdzie opisano metodę bezpośrednio zmieniając moc rogówki, zanurzając się w oczy w misce z wodą.Leonardo, jednak nie sugerować jego pomysł być używany do korekcji wzroku, był bardziej zainteresowani poznawaniem mechanizmów zakwaterowania oka. [5]
René Descartes zaproponował inny pomysł w 1636 roku, w którym szklana rurka wypełniona cieczą umieszczony jest w bezpośrednim kontakcie z rogówką.Koniec wystający miał być złożony z przezroczystego szkła, w kształcie do prawidłowego widzenia, jednak idea było niewykonalne, ponieważ byłoby to zrobić migający niemożliwe.
W 1801 Thomas Young, wykonane podstawową parę soczewek kontaktowych na wzór Kartezjusza. Używał wosk do umieszczania wypełnionego wodą soczewek do oczu. To zneutralizować swoją moc załamania. Następnie skorygowany o nim z inną parą soczewek [6].
Jednak, podobnie jak Leonardo, urządzenie Younga nie był przeznaczony do korygowania błędów refrakcji. Sir John Herschel, w przypisie 1845 edycji Encyklopedii Metropolitana, postawił dwa pomysły na wizualnej korekcie: pierwszy “kulisty kapsułka szkła wypełniona zwierząt galarecie” i “pleśni rogówki”, które mogą być pod wrażeniem na “jakimś przezroczystym medium”. [7] Choć Herschel nigdy podobno testowany te pomysły, obaj byli później zaawansowany przez kilku niezależnych wynalazców, takich jak węgierskiego dr Dallos z Istvan Komàromy (1929), udoskonalił metodę wykonywania form z życia oczy.Umożliwiło to produkcję soczewek, że po raz pierwszy, upodabnia się do rzeczywistego kształtu oka.
Dopiero w 1887 roku, że niemiecki dmuchacz szkła, FE Muller, wyprodukowała pierwszy oko obejmującą należy postrzegać przez i tolerowane. [8] W 1887 roku niemiecki okulista Adolf Eugen Fick Gaston skonstruowane i wyposażone pierwszej udanej soczewki kontaktowe. Pracując w Zurychu, opisał fabrykowanie afocal twardówki muszle kontaktów, które opierało się na mniej wrażliwej obręczy tkanki wokół rogówki i eksperymentalnie instalowanie ich: początkowo na królikach, to na siebie, a wreszcie na małej grupie ochotników. Obiektywy te zostały wykonane z ciężkiego szkła dmuchanego i były 18-21mm średnicy. Fick wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy rogówką / nieczułość i szkła z dekstrozy rozwiązania. Opublikował swoją pracę, “Contactbrille”, w czasopiśmie Archiv für Augenheilkunde w marcu 1888 roku.
Obiektyw Ficka był duży, nieporęczny i może być noszony przez kilka godzin na raz. Sierpnia Müller w Kilonii, w Niemczech, skorygowana swoją poważną krótkowzroczność z bardziej wygodnego dmuchanego szkła obiektywu twardówki styku własnej produkcji w 1888 roku. [9]
Również w 1887 roku, Louis J. Girard wymyślił podobny twardówki formę soczewki kontaktowej. [10] Szkło dmuchane twardówki soczewki pozostał jedyną formą soczewek kontaktowych aż do 1930 roku, kiedy polimetakrylan metylu (PMMA lub Perspex / pleksiglas) został opracowany, pozwalając plastikowatwardówki soczewki być produkowane po raz pierwszy. W 1936 roku, optometrysta William Feinbloom wprowadzono plastikowe soczewki, dzięki czemu są lżejsze i bardziej wygodne. [11] Obiektywy te były połączeniem szkła i tworzyw sztucznych.
W 1949 roku, pierwszy “rogówki” soczewki zostały stworzone. [12] [13] [14] [15] To były znacznie mniejsze niż oryginalne soczewki twardówki, gdy siedzieli tylko na rogówce, a nie przez wszystkich widocznych powierzchni oka i mogą być noszone do szesnastu godzin dziennie. PMMA soczewki rogówki jako pierwsze soczewki kontaktowe mogły mieć masową przez 1960, a projekty obiektywu stała się bardziej wyrafinowana z poprawą Wytwarzania tokarka) technologii.
Wczesne rogówki soczewki w latach 1950 i 1960 były stosunkowo drogie i kruche, w wyniku rozwoju rynku ubezpieczeń soczewek kontaktowych. Wymiana obiektywu Ubezpieczenia, Inc (obecnie znany jako Nagroda RLI Corp) wycofywane swój pierwotny flagowym produktem w 1994 r. po kontakty stały się bardziej przystępne i łatwiejsze do zastąpienia.
Jednym z ważnych wadą soczewek PMMA jest to, że nie tlen jest przekazywany przez obiektyw na spojówki i rogówki, co może spowodować szereg negatywnych efektów klinicznych. Do końca 1970 roku i przez lat 1980 i 1990, zakres materiałów tlen przepuszczalnych ale sztywny zostały opracowane w celu przezwyciężenia tego problemu. Chemik Norman Gaylord odegrali wybitną rolę w rozwoju tych nowych obiektywów przepuszczalnych kontaktowych. [16] Łącznie, polimery te nazywane są “sztywne gazu przepuszczalnych” lub “RGP” materiałów lub soczewki. Mimo, że wszystkie powyższe rodzaje soczewek – sclerals, soczewki PMMA i RGPs – może być prawidłowo określone jako “twarde” lub “sztywne”, trudno jest obecnie termin używany w odniesieniu do oryginalnych soczewek PMMA, które są nadal sporadycznie wyposażonych i noszone , natomiast sztywny jest pojęciem ogólnym, które mogą być używane dla wszystkich tych obiektywów rodzaje: twarde soczewki (soczewki PMMA) są sub-zestaw sztywnych soczewek. Zdarza się, że pojęcie “gaz przepuszczalna” jest używany do opisu RGP soczewki, ale to jest potencjalnie mylące, ponieważ miękkie soczewki są również gaz przepuszcza się że pozwalają one tlen, aby przejść przez obiektyw na powierzchnię gałki ocznej.
Zasadniczym przełomem w miękkich soczewek został przez czeską chemicy Otto Wichterle i Drahoslav Lim, który opublikował swoją pracę “hydrofilowe żele do biologicznego użytku” w czasopiśmie Nature w 1959 roku. [17] To doprowadziło do uruchomienia pierwszego miękkie (hydrożel) Soczewki w niektórych krajach w 1960 i pierwszej homologacji materiału SofLens przez United States Food and Drug Administration (FDA) w 1971 roku. Obiektywy te szybko zostały przepisane częściej niż sztywnych soczewek, głównie z powodu natychmiastowego komfortu miękkich soczewek, przez porównanie, sztywne soczewki wymagają okresu dostosowawczego przed pełen komfort został osiągnięty. Polimery z którego miękkie soczewki są wytwarzane poprawie w ciągu najbliższych 25 lat, głównie w odniesieniu do zwiększenia przepuszczalności tlenu przez różne składniki. W 1972 roku brytyjski optometrist Rishi Agarwal był pierwszym, który sugeruje jednorazowe miękkie soczewki kontaktowe. [18] [19]
W 1998 roku ważnym wydarzeniem było uruchomienie pierwszych hydrożeli silikonowych na rynek przez CIBA VISION w Meksyku. Te nowe materiały obudowane korzyści z silikonu – który ma bardzo wysoką przepuszczalność tlenu – z komfortem i kliniczne z tradycyjnych hydrożeli, które zostały wykorzystane przez poprzednie 30 lat. Obiektywy te były początkowo opowiadał się przede wszystkim do rozszerzonego (overnight) zużycie chociaż ostatnio, codziennie (nie w nocy) nosić hydrożele silikonowe zostały rozpoczęte.
W nieco zmodyfikowanej cząsteczki polarne grupy jest dodawany bez zmiany struktury hydrożelu silikonowego. Określa się to jako Tanaka monomeru, ponieważ została opracowana i opatentowana przez Kyoichi Tanaka z Menicon Co Japonii w 1979 roku. Druga generacja hydrożele silikonowe, takie jak galyfilcon Acuvue Advance A pkt, Vistakon) i senofilcon A ust Acuvue Oasys, Vistakon), należy użyć monomeru Tanaka. Vistakon poprawił monomer Tanaka jeszcze dalej i dodać inne cząsteczki, które służą jako wewnętrzny środek zwilżający. [20]
Comfilcon (Biofinity, Coopervision) był pierwszym trzeciej generacji polimer.Patent twierdzi, że materiał wykorzystuje dwa siloxy macromers o różnych rozmiarach, które, gdy używany w połączeniu, wytwarzają bardzo wysoką przepuszczalność tlenu (dla danej zawartości wody). Enfilcon (Avaira, Coopervision) jest kolejnym trzeciej generacji materiał, który jest naturalnie zwilżalne. Enfilcon materiał jest woda 46%. [20]
[Edytuj] Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na wiele różnych sposobów. Soczewki kontaktowe mogą być rozdzielone przez ich podstawowej funkcji, materiału, ścieranie harmonogramu (jak długo można nosić soczewki przed wyjęciem go) i harmonogram wymiany (jak długo przed obiektyw musi być odrzucone).
[Edytuj] Funkcje
[Edytuj] korekcyjne soczewki kontaktowe
Korekcyjne soczewki kontaktowe są przeznaczone do poprawy widzenia, najczęściej przez korygowania refrakcji. Odbywa się to poprzez bezpośrednie skupienie światła tak, że wpada do oka z właściwą moc i jasnej wizji. W ostatnim czasie został odnowiony zainteresowanie orthokeratology, korekta krótkowzroczności poprzez celowe noc spłaszczenia nabłonka rogówki, pozostawiając oko bez refrakcji w ciągu dnia.
Kulistej soczewki kontaktowe ugina światło równomiernie we wszystkich kierunkach (poziomo, pionowo, itp.). Są one zazwyczaj używane do skorygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewka kontaktowa ma inną moc ostrości w poziomie niż to robi w pionie iw rezultacie może korygować astygmatyzm. Niektóre sferyczne soczewki sztywne można także korygować astygmatyzm. (Patrz niżej). Ponieważ soczewka musi mieć właściwą orientację korygować osoby astygmatyzm, soczewka kontaktowa musi mieć dodatkowe cechy konstrukcyjne, aby zapobiec obiektyw przed obracaniem się z idealnego wyrównania. Można to zrobić poprzez zważenie dolnej obiektywu lub przy użyciu innych cech fizycznych, aby obrócić obiektyw z powrotem na miejsce. Niektóre soczewki kontaktowe toryczne są znaki, akwafort, które mogą wspierać okulisty w montażu obiektywu. Pierwsze soczewki toryczne jednorazowe zostały wprowadzone w 2000 roku przez Vistakon.
Korekta prezbiopii (potrzeba recepty czytania, która jest różna od prescription needed na odległość), co stanowi dodatkowe wyzwanie w montażu soczewek kontaktowych. Dwa główne strategie istnieje: wieloogniskowe soczewki kontaktowe i monowizji. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są porównywalne do okularów dwuogniskowych lub soczewek progresywnych, ponieważ mają one wiele punktów ostrości. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są zazwyczaj przeznaczone do ciągłego oglądania przez środek obiektywu, ale niektóre projekty nie zawierają zmianę położenia obiektywu w celu wyświetlenia przez moc czytania (podobny do BIFOCAL okularów). Monowizji [21] jest zastosowanie pojedynczych soczewek widzenie (jeden centralny punkt za obiektywem) skupić się jedno oko do widzenia na odległość (zazwyczaj osoby dominujące oko), a drugim okiem na koło pracy. Mózg uczy się korzystać z tego ustawienia, aby zobaczyć wyraźnie na wszystkich dystansach. Technika zwana modyfikowane monowizji wykorzystuje soczewki wieloogniskowe i specjalizuje się także jedno oko na odległość i jedno oko za blisko. Alternatywnie, osoba może po prostu nosić okulary do czytania nad ich soczewkami kontaktowymi odległości.
[Edytuj] Inne rodzaje korekcji wzroku
Dla tych z pewnych braków kolorów czerwono-przyciemniane “X-Chrom” soczewki kontaktowe mogą być używane. Chociaż obiektyw nie przywraca normalne widzenie kolorów, pozwala na pewne Colorblind osoby rozpoznawania kolorów lepiej. [22] [23]
Soczewki Chromagen zostały wykorzystane i te okazały się mieć pewne ograniczenia z wizji w nocy, choć w inny sposób produkuje znaczną poprawę w widzeniu barw. [24] wcześniej badania wykazały bardzo znaczącą poprawę w widzeniu barw i zadowolenie pacjentów. [25]
Później praca, która wykorzystuje te Chromagen obiektywy z dysleksją w randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu kontrolowanym wykazała wysoce znamienną poprawę w umiejętności czytania przez czytanie bez soczewek [26] System ten został dopuszczenie FDA w Stanach Zjednoczonych.
[Edytuj] Kosmetyczne soczewki kontaktowe

Kosmetyczne soczewki kontaktowe jest przeznaczony do zmiany wyglądu oka.Soczewki te mogą także poprawić refrakcji. Choć wiele marek soczewek kontaktowych są lekko zabarwione, aby były łatwiejsze w obsłudze, kosmetyczne soczewki noszone do zmiany koloru oka są znacznie mniej powszechne, co stanowi tylko 3% soczewek kontaktowych pasuje w 2004 roku. [27]
W USA Food and Drug Administration często wywołuje nie-korekcyjne soczewki kontaktowe kosmetyczne ozdobne soczewek kontaktowych. Jak w przypadku każdego soczewek kontaktowych, kosmetyczne soczewki grozić powikłaniami łagodne i poważne, w tym zaczerwienienie oczu, podrażnienie, i zakażenia. [28] Z tego powodu wszystkie soczewki kontaktowe, nawet czysto kosmetyczne jedynek, klasyfikowane są jako wyroby medyczne w wielu krajach (USA , UK).Wszystkie osoby, które chciałyby nosić kosmetyczne soczewki powinna mieć badanie soczewek kontaktowych z lekarza oko przed pierwszym użyciem, a jeśli używane długoterminowe, badania regularne poeksploatacyjnych, w celu uniknięcia potencjalnie oślepiać komplikacji.
Kosmetyczne soczewki mogą być używane do drastycznie zmienić wygląd oka, co widać w przemyśle rozrywkowym. Twardówki soczewki, które obejmują białą część oka (np. twardówka) są wykorzystywane w wielu zastosowaniach teatralnych. Soczewki te są zwykle wykonane na zamówienie dla konkretnej produkcji iw rezultacie mają bardzo ograniczony dostęp do szerokiej publiczności. Jak w każdym kosmetycznym obiektywu, jeśli konstrukcja zmienia jasność w centrum obiektywu, obiektyw może kolidować z wizji.
Nowy trend w Japonii, Korei Południowej i Chinach jest soczewka kontaktowa koło. Soczewki krąg rozszerzyć wygląd tęczówki na twardówki. Rezultatem jest pojawienie się większego, tęczówki szerszym.
Kosmetyczne soczewki mogą mieć więcej bezpośrednich zastosowań medycznych. Na przykład, niektóre obiektywy można przywrócić wygląd i, do pewnego stopnia funkcji, o tęczówce uszkodzony.
[Edytuj] Terapeutyczne szkła kontaktowe
Miękkie soczewki są często stosowane w leczeniu i zarządzania bez zaburzeń refrakcji oka. Bandaż soczewka kontaktowa chroni rannego lub chore rogówki od ciągłego pocierania migających powiek co umożliwi mu uleczyć. [29] Są one stosowane w leczeniu stanów, w tym pęcherzowej rogówki, oczy suche, otarcia i erozji rogówki, zapalenie rogówki, obrzęk rogówki , descemetocele rogówki, ectasis, wrzód Mooren firmy, dystrofia rogówki przedniego i rogówki neurotroficzny. [30] Soczewki, które dostarczają leki do oczu zostały również opracowane. [31]
[Edytuj] Materiały

Sztywne soczewki
Soczewki szklane nigdy nie były na tyle dobrze, aby zdobyć szeroką popularność.Pierwsze soczewki, aby to zrobić były soczewki wykonane z polimetakrylanu (PMMA lub Perspex / pleksi). Soczewki PMMA są powszechnie określane jako “twarde” soczewki. Wadą tych soczewek jest to, że nie pozwalają tlenu przechodzą do rogówki, co może powodować szereg niekorzystnych zdarzeń klinicznych.
Począwszy od końca 1970, poprawiła sztywne materiały, które były tlen przepuszczalna zostały opracowane. Soczewki wykonane z tych materiałów są nazywane sztywny gaz przepuszczalny lub ‘RGP To soczewki.
Sztywny obiektyw jest w stanie zastąpić naturalnego kształtu rogówki z nową powierzchnią załamujący. Oznacza to, że kulisty sztywne soczewki kontaktowe mogą skorygować astygmatyzm. Sztywne soczewki mogą być również wykonane jako front-i back-astygmatyków astygmatyków lub bitoric. Inaczej jest z soczewki sferycznej w tym jednego lub obu powierzchni soczewki dostarczenia przez astygmatyków korekty. Sztywne soczewki mogą również korygować nieprawidłowości rogówki, np. rogówki. W większości przypadków pacjenci z rogówki lepiej widzieć przez sztywnych soczewek kontaktowych niż przez okulary.Sztywne soczewki są bardziej chemicznie obojętne, co pozwala im być noszone w bardziej wymagających środowiskach niż miękkie soczewki.
[Edytuj] Miękkie soczewki
Podczas sztywne soczewki od około 120 lat, miękkie soczewki są znacznie bardziej niedawno. Zasadniczym przełomem w miękkich soczewek wykonanych przez Otto Wichterle doprowadziła do uruchomienia pierwszego miękkie (hydrożel) Soczewki w niektórych krajach w 1960 roku i zatwierdzenia “SofLens” materiału na dobę (polymacon) przez amerykańskie FDA w 1971 roku. Miękkie soczewki są natychmiast wygodne, sztywne soczewki wymagają okresu dostosowawczego przed pełen komfort został osiągnięty. Największe ulepszenia miękkich polimerów soczewki zostały zwiększa przepuszczalność tlenu, wetability obiektywu i ogólną wygodę.
W 1998 roku, hydrożele silikonowe stały się dostępne. Hydrożele silikonowe mają zarówno wyjątkowo wysoką przepuszczalność tlenu silikonu i wydajność komfort i kliniczne z tradycyjnych hydrożeli. Ponieważ silikon pozwala na większą przepuszczalność tlenu niż woda, przepuszczalność tlenu silikonu hydrożeli nie jest przywiązany do zawartości wody w soczewce. Soczewki zostały opracowane z wielką przepuszczalności tlenu, które są dopuszczone do nocnego zużycie (długotrwałego). Obiektywy zatwierdzone do noszenia w trybie dziennym są również dostępne w materiałach silikonowo-hydrożelowych. [32]
Wady hydrożeli silikonowych, że są one nieco sztywniejsze i powierzchni obiektywu może być hydrofobowe i mniej “zwilżalne”. Czynniki te mogą wpływać na komfort obiektywu. Nowe techniki produkcji i zmiany uniwersalnych rozwiązań, zminimalizować te skutki. A procesy modyfikacji powierzchni zwane osocze powłoka zmienia hydrofobową naturę powierzchni obiektywu. Inna technika wykorzystuje wewnętrzne czynniki rewetting aby powierzchnia obiektywu hydrofilowe. Trzeci proces korzysta dłuższe łańcuchy polimerowe szkieletowych, że wyniki w krótszym sieciującego oraz zwiększenie moczenie bez zmian powierzchniowych lub agentów dodatków.
[Edytuj] Hybrid
Niewielka liczba hybrydowe soczewki istnieje. Zazwyczaj obiektywy te składają się z twardego centrum i miękką “spódnicy”. Podobna technika jest “piggybacking” z mniejszego, soczewki sztywnej na powierzchni większej, soczewki miękkie. Techniki te dają korzyści korekty wizję sztywnej obiektywu i korzyści komfortu z miękkiej soczewki.
[Edytuj] Harmonogram Wear
“Codzienne zużycie” (DW) soczewka kontaktowa jest przeznaczona do noszenia na jeden dzień i usunięte przed snem. “Długotrwałego” (EW) soczewki kontaktowe są przeznaczone do ciągłego noszenia w nocy, zwykle na 6 kolejnych nocy. Nowsze materiały, takie jak hydrożele silikonowe, pozwalają na jeszcze dłuższy czas zużycia do 30 kolejnych nocy, te dłużej nosić soczewki są często określane jako “ciągłe zużycia” (CW). Rozszerzone i ciągłe zużycie soczewki kontaktowe mogą być noszone w nocy z powodu ich wysokiej przepuszczalności tlenu. Jawie, oczy są zazwyczaj otwarte, umożliwiając tlen z powietrza do rozpuszczenia się łzami i przechodzą przez soczewkę do rogówki. Podczas snu, tlen dostarczany jest z naczyń krwionośnych w tylnej części powieki. Obiektyw, który zakłóca przejście tlenu do rogówki może powodować niedotlenienie rogówki, które może doprowadzić do wielu powikłań, w tym owrzodzenie rogówki, która ma potencjał do trwałego obniżenia ostrości wzroku. Rozszerzone i ciągłe soczewki kontaktowe noszą zazwyczaj przenieść 5-6 razy więcej tlenu niż tradycyjne miękkie soczewki, dzięki czemu oko aby być zdrowym, nawet gdy powieki są zamknięte.
Noszenie soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym z dnia na dzień ma zwiększone ryzyko infekcji, owrzodzeń rogówki rogówki i neowaskularyzacji rogówki. Najczęstszym powikłaniem rozszerzone noszenia soczewek jest gigant brodawkowaty spojówek (GPC), czasami związane z źle dopasowaną soczewki kontaktowej.
[Edytuj] Harmonogram wymiany
Różne miękkie soczewki kontaktowe dostępne są często podzielone przez ich harmonogram wymiany. Najkrótszy harmonogram wymiany jest jednorazowego użytku (1-dzień lub jednodniowe) soczewki, które są usuwane z każdej nocy.Krótszy cykl wymiany soczewki są zwykle cieńsze i lżejsze, ze względu na niższe wymagania co do trwałości przed zużyciem i może być najbardziej wygodne w danej klasie i pokolenia. Mogą to być najlepsze dla pacjentów z alergiami oczu lub innych warunków, ponieważ ogranicza złoża antygeny i białka, i jest uważana za najzdrowszą harmonogram zużycie dzięki zastąpieniu najczęstsza. Pojedyncze soczewki wykorzystania są również przydatne dla osób korzystających z kontaktów rzadko, lub w celach (np. pływanie czy inne zajęcia sportowe), gdzie traci obiektyw jest prawdopodobne.
Częściej, soczewki kontaktowe są przewidziane do zbycia na dwóch tygodni lub 4-tygodniowym podstawa. Kwartalne lub roczne soczewki, które były bardzo rozpowszechnione, straciło przychylność, ponieważ częstsze wymiany pozwala na większy komfort i mniej na soczewki osadów. Sztywne gazu przepuszczalnych soczewki są bardzo trwałe i mogą trwać przez kilka lat bez potrzeby wymiany.PMMA twarde soczewki są bardzo wytrzymałe, a były powszechnie noszone przez 5 do 10 lat. Co ciekawe, dokładna analiza materiałów użytych do produkcji wielu “na dobę” jednorazowych soczewek pokazują, że często są one wykonane z tego samego materiału co dłuższych jednorazowych życia (4-tygodnie wymiana na przykład), od tej samej firmy. Choć materiały są takie same, procesy produkcyjne, w którym odpowiednie soczewki kontaktowe wykonane są, co odróżnia “codzienne usuwanie” obiektyw przed obiektywem zalecanej przez dwa tygodnie lub 4-tygodniowej wymiany.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, harmonogram wymiana nie jest określana przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Harmonogram wymiana jest zalecana tylko przez producenta tego soczewki kontaktowej. Th

e tylko FDA miarą noszenia soczewek kontaktowych jest “wskazanie zużycia” albo “nosić harmonogramu” (extended zużycie lub noszenia w trybie dziennym), jak zostało omówione w poprzednim rozdziale.
[Edytuj] Implantacja
Niektóre soczewki wewnątrzgałkowe są znane jako wszczepialnych soczewek kontaktowych. Chociaż te implanty są używane do skorygowania załamania błąd, ponieważ ich chirurgicznego wszczepiania do oka, nie są one prawdziwe soczewki kontaktowe.
[Edytuj] Produkcja soczewek kontaktowych

Zazwyczaj miękkie soczewki kontaktowe są masowo produkowane podczas sztywne soczewki wykonane są na zamówienie. To dlatego, że wielkość i kształt sztywnego obiektyw jest do dokładnej specyfikacji dla każdego pacjenta.
Spin-odlewane soczewki -. Spin-cast obiektyw jest miękkie soczewki kontaktowe produkowane przez wirujące płynnego silikonu w odnawialny formy przy dużej prędkości [33]
Diament Toczenie -. Diamentu okazało soczewka kontaktowa jest cięte i szlifowane na tokarce CNC [33] obiektyw zaczyna się jak cylindrycznej tarczy odbyło się w paszczy tokarki. Tokarka wyposażona jest w klasy przemysłowej diament jako narzędzia tnącego. Tokarka CNC może okazać się prawie 6000 RPM jako frez usuwa żądaną ilość materiału od wewnątrz obiektywu. Wklęsły (wewnętrzna) powierzchnia obiektywu jest następnie polerowana z jakimś drobnym pasty ścierne, olej i małym wacikiem poliestrowej zwrócił przy dużych prędkościach. W celu przeprowadzenia delikatną soczewkę w odwrotnej sposób, wosk stosowany jest jako klej. Wypukły (zewnętrzna) powierzchnia soczewki jest więc cięte i szlifowane w tym samym procesie. Proces ten może być używany do kształtowania sztywnych soczewek, ale może być również używany do miękkich soczewek. W przypadku miękkich soczewek, obiektyw jest cięta z odwodnionego polimeru, który jest sztywny, aż woda ponownie.
Formowane – Molding jest wykorzystywane do produkcji niektórych marek miękkich soczewek kontaktowych. Formy obrotowe są używane i stopiony materiał jest dodawany i kształtowane przez siły odśrodkowe. Wtrysk i sterowanie komputerowe są również wykorzystywane do tworzenia prawie doskonałe soczewki. [34] soczewka kontaktowa jest utrzymywane wilgotne w całym procesie formowania i nigdy nie jest suszone następnie nawodnić.
Chociaż wiele firm się soczewki kontaktowe, w USA istnieją cztery główne producenci: [35]
Bausch & Lomb: Twórcy Boston sztywnych materiałów obiektywu i systemu opieki, a także różne miękkie soczewki marki i linii ReNu z uniwersalnych rozwiązań.
Ciba Vision: Prowadzony przez Novartis, kiedy Novartis zakupione Alcon w sierpniu 2010, Ciba Vision została wchłonięta przez firmę Alcon, choć produkty nadal nosić nazwę firmy Ciba.
Coopervision: Twórcy Biofinity i Proclear obiektywami marki.
Vistakon: Makers soczewek Acuvue marki, a zależną od Johnson & Johnson
[Edytuj] recept szkła kontaktowe

Parametry określone w recepty soczewek kontaktowych mogą obejmować:
Materiał / marką
Promień łuku Base (BC, BCR)
Średnica (D, OAD)
Moc w dioptriach
Grubość Center (CT)
Recepty na soczewki kontaktowe i szkła mogą być podobne, ale nie są wymienne. Choć każdy kraj jest inny, przepisywania soczewek kontaktowych są zwykle ograniczone do różnych kombinacji okulisty optometrystów i optyków.Badanie wzroku jest potrzebne do ustalenia indywidualnego przydatność do soczewek kontaktowych. To zwykle zawiera refrakcji w celu określenia właściwej mocy soczewki oraz ocena stanu zdrowia przedniego odcinka oka. Wiele chorób oczu zakazać soczewek kontaktowych, takich jak aktywnymi infekcjami, alergiami i suchego oka. Keratometria to szczególnie ważne w montażu sztywnych soczewek.
[Edytuj] Stany Zjednoczone
Soczewki kontaktowe są przepisywane przez lekarzy okulistów i optycy lub optyków specjalnie licencjonowanych pod nadzorem lekarza okulistę. Soczewki kontaktowe można zazwyczaj zamówić w biurze prowadzącego egzamin oczu i montażu soczewek kontaktowych. Uczciwość kontaktują Lens ustawy [36] dać konsumentom prawo do otrzymania kopii ich przepisywania soczewek kontaktowych, pozwalając wypełnić tą receptę na działalności swojego wyboru, w tym witryn internetowych ze zniżkami.
Recept soczewki kontaktowe wygasają w ciągu roku. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi oczy są nadal na tyle zdrowe, aby wspierać soczewek kontaktowych i że obecne soczewki nie powodują żadnych negatywnych skutków. Jednak polityka sprzedawców online umożliwiają wygasłe i fałszywych recept być wypełnione bez weryfikacji przez lekarza leku. [36] Może to być bardzo niebezpieczne i potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie oka.
[Edytuj] Powikłania

Osobny artykuł: Lista powikłań soczewek kontaktowych
Powikłania ze względu na soczewki kontaktowe nosić wpływa około 5% z użytkowników soczewek kontaktowych każdego roku. [37] Najbardziej komplikacje powstają, gdy soczewki są noszone inaczej niż zalecana (niewłaściwe harmonogram zużycia lub wymiany obiektywu) Spanie w soczewkach nie przeznaczonych lub dopuszczone do przedłużonego noszenia jest częstą przyczyną powikłań. Wiele osób zbyt długo przed wymianą swoich obiektywów, soczewek przeznaczonych do 1, 14 lub 30 dni zużycia dla wielu miesięcy lub lat. Mimo to nie zaoszczędzić na kosztach soczewek, ryzykuje trwałe uszkodzenie oka i utraty wzroku.
Niewłaściwe użycie soczewek kontaktowych może wpłynąć powieki, spojówki i różnych warstw rogówki. [37] obiektyw opieka Słabe może prowadzić do infekcji przez różne drobnoustroje, w tym bakterii, grzybów i Acanthamoeba.Długoterminowe (powyżej 5 lat) stosowanie soczewek kontaktowych mogą “zmniejszyć całą grubość rogówki i zwiększają krzywiznę rogówki i nieprawidłowości powierzchni.” [38] długoterminowe zużycie sztywnych soczewek kontaktowych wiąże się ze zmniejszeniem gęstości keratocyte rogówki [39] a zwiększona liczba nabłonkowych komórek Langerhansa [40].
Wszystkie soczewki kontaktowe sprzedawane w Stanach Zjednoczonych są badane i zatwierdzony jako bezpieczny przez FDA, gdy konkretne harmonogramy zużycia i harmonogramy zamienne są przestrzegane.
[Edytuj] Zastosowanie

Przed dotknięciem soczewki kontaktowe lub okulary, ważne jest, aby dokładnie umyć i spłukać ręce wodą z mydłem. Mydła, które zawierają nawilżające lub potencjalnych alergenów należy unikać, ponieważ mogą one powodować podrażnienie oczu. Następnie obiektyw powinny być czyszczone, płukane i sprawdzane pod kątem wad.
Należy dołożyć starań aby zapewnić miękkie soczewki nie są wewnątrz-out.Krawędzi obiektywu, który jest wewnątrz na zewnątrz będzie miał inny wygląd, szczególnie gdy obiektyw jest nieco złożona. Dodanie na wewnątrz-out obiektywu na krótki czas z mniej niż jedna minuta) nie powinny powodować żadnych uszkodzeń oka, ale dyskomfort pomoże określić, że obiektyw nie jest w odpowiedniej orientacji. Niektóre marki soczewek mają oznaczenia, które ułatwiają powiedzieć przed obiektywem z tyłu.
Technika wyjęciu lub włożeniu soczewek kontaktowych zależy od tego, czy obiektyw jest miękki lub sztywny. Istnieje wiele subtelnych odmian do wkładania i technik usuwania. Ze względu na różnice w anatomii, sprawność manualną i ograniczeń wizualnych, każdy człowiek musi znaleźć technikę, która jest dla nich najlepsze. We wszystkich przypadkach, montaż i demontaż obiektywów wymaga pewnego szkolenia i praktyki ze strony użytkownika.
Soczewki kontaktowe są zwykle wstawiane do oka poprzez umieszczenie ich na palec wskazujący z wklęsłej strony w górę, a następnie używając palca wskazującego, aby umieścić soczewkę na oku. Sztywne soczewki powinny być umieszczone bezpośrednio na rogówce. Miękkie soczewki mogą być wprowadzane na spojówki ust biała część oka) i zjechał na miejscu. Z drugiej strony mogą być wykorzystywane do prowadzenia oko otwarte. Problemy mogą powstać, jeśli fałdy obiektywu, włącza inside-out, zsuwa się palcem przedwcześnie, lub ściślej przylega do palca od powierzchni oka. Kroplę roztworu może pomóc obiektyw przylegają do oka.
Gdy obiektyw Pierwsze kontakty oko, powinno być wygodne. Krótki okres podrażnienia mogą być spowodowane różnicą pH lub zasolenia między rozwiązaniem obiektywu i łzy. Ten dyskomfort znika szybko jak rozwiązanie osusza się i zastępuje naturalne łzy. Jeśli podrażnienie nie ustępuje, przyczyną może być brudne, uszkodzone, lub inside-out obiektyw. Zdejmowanie obiektywu, czyszczenia i kontrolowania go ponownie za szkody i orientacji prawidłowego powinno rozwiązać problem. Jeśli ból trwa, soczewki kontaktowe nie powinny być noszone. W niektórych przypadkach, odrywając się od noszenia soczewek przez dzień może rozwiązać problem. Jeśli dyskomfort jest ciężka, lub nie rozwiązuje następny dzień, człowiek powinien być postrzegany przez lekarza okulistę w celu wykluczenia potencjalnie poważne komplikacje.
[Edytuj] Usuwanie
Sztywne soczewki kontaktowe mogą być usuwane przez pociągnięcie powiekę mocno i wtedy migać. Z jednym palcem zewnętrznego kącika powieki, czy wiązadło boczne, osoba ciągnie powieki w kierunku ucha. Zwiększył napięcie brzegów powieki do krawędzi obiektywu pozwala blink złamać kapilarnym, który przylega do obiektywu dla oka. Z drugiej strony jest zwykle cupped pod okiem złapać obiektywu. Technika ta może być również używany do miękkich soczewek.
Miękka soczewka może być usunięty przez ściskając krawędź między kciukiem a palcem wskazującym. Przesunięcie obiektywu od rogówki pierwszy może poprawić komfort podczas usuwania i zmniejszyć ryzyko porysowania rogówki z paznokciem. Możliwe jest również wcisnąć miękkie soczewki wystarczająco daleko z boku lub na dole oka, aby ją złożyć z oka bez ściskając go. Korzystanie z tych technik na sztywnej obiektywu najprawdopodobniej zarysować rogówki.
Istnieją również małe narzędzi specjalnie do usuwania soczewki. Zazwyczaj wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, narzędzia te mogą przypominać małe pęsety lub Tłoki że ssania na przedniej części obiektywu. Zazwyczaj te narzędzia są używane tylko z sztywnych soczewek.
[Edytuj] Opieka

Pielęgnacja soczewek różni się w zależności od materiału i harmonogram zużycia. Soczewki jednodniowe są usuwane po jednokrotnym użyciu, a więc nie wymagają czyszczenia. Inne obiektywy wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji, aby zapobiec pokrycie powierzchni i infekcje.
Istnieje wiele sposobów pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych, zwykle zwanych systemów opieki lub roztwory obiektywu:
Uniwersalne rozwiązania
Uniwersalne rozwiązania są najczęściej stosowaną metodą płukania, dezynfekcji, czyszczenia i przechowywania soczewek. W 2002 r., wyrażono obawy, że niektóre uniwersalne rozwiązania nie są skuteczne w dezynfekcji Acanthamoebą od obiektywu. [41] W maju 2007 roku, jedna marka uniwersalnego rozwiązania został odwołany ze względu na klastrze zakażeń Acanthamoeba. [42] [43] Nowsze generacje z uniwersalnych rozwiązań są skuteczne wobec bakterii, grzybów i Acanthamoeba. Najnowsze uniwersalne rozwiązania także zawierać składniki, które poprawiają wetability powierzchni i komfort soczewek silikonowo-hydrożelowych.
Roztwór soli
Sterylna sól fizjologiczna służy do płukania soczewek po oczyszczeniu i przygotowaniu go do włożenia. Roztwory soli nie dezynfekować, więc musi on być stosowany w połączeniu z pewnego rodzaju systemu dezynfekcji. Jedną z zalet soli jest to, że nie może powodować reakcję alergiczną, dlatego doskonale nadaje się dla osób o wrażliwych oczach i / lub alergii silnych.
Codziennie czystsze
Służy do czyszczenia soczewek na co dzień. Kilka kropel czyszczenia stosowane są w obiektyw, gdy nie spocznie w dłoni, a obiektyw jest wcierać przez około 20 sekund z palca (w zależności od produktu) po każdej stronie. Obiektyw musi być następnie spłukać. System ten jest powszechnie stosowany do pielęgnacji sztywnych soczewek.
Systemy nadtlenku wodoru
Nadtlenek wodoru może być stosowany do dezynfekcji soczewek kontaktowych. [44] Należy uważać, aby nie dostać nadtlenek wodoru w oczy, ponieważ jest to bardzo bolesne i drażniące. Z “dwóch kroku” produktów, nadtlenek wodoru należy spłukać solą fizjologiczną przed soczewki mogą być noszone. “One-step” systemy pozwalają nadtlenek wodoru reaguje zupełnie, stając się czysta woda.Tak więc “jeden po kroku” Systemy hydogen nadtlenek nie wymagają soczewki należy przepłukać przed włożeniem pod warunkiem, że rozwiązanie zostało podane wystarczająco dużo czasu na reakcję.
Enzymatyczny środek czyszczący – Używane do czyszczenia osadów białkowych z soczewek, zwykle tydzień, jeśli codziennie odkurzacz nie jest wystarczające.Zazwyczaj ten odkurzacz jest w postaci tabletek.
Ultraviolet, wibracje ultradźwiękowe urządzenia – Używane zarówno do dezynfekcji i czystości soczewek kontaktowych. Soczewki są zamontowana w urządzeniu przenośnym (zasilany z baterii i / lub plug-in) dla 2 do 6 minut, podczas których zarówno mikroorganizmy i białko nagromadzenie są dokładnie wyczyszczone. Urządzenia te nie są zazwyczaj dostępne w światłowodowych sprzedawców, ale w niektórych sklepach elektro-domowych. [45] [46] [47]
Niektóre produkty mogą być używane tylko z niektórych rodzajów soczewek kontaktowych. Sama woda nie będzie odpowiednio zdezynfekować soczewki, i może prowadzić do zanieczyszczenia obiektywu i jest znana w niektórych przypadkach spowodować nieodwracalne szkody dla oka. [48]
Kontakt Rozwiązania obiektyw często zawierają konserwantów, takich jak tiomersal, chlorek benzalkoniowy i alkohol benzylowy. W 1989 roku, tiomersal był odpowiedzialny za około 10% problemów związanych soczewki kontaktowe. [49] W rezultacie, wiele produktów nie zawierają już tiomersalu. Środków konserwujących produkty mają zwykle krótsze życie półki, ale są lepiej dostosowane dla osób z alergią lub wrażliwości na jeden lub więcej środków konserwujących.
[Edytuj] Aktualna badania

Duży segment aktualnych badań soczewek kontaktowych jest skierowany do leczenia i zapobiegania warunki wynikające z zanieczyszczenia soczewek kontaktowych i kolonizacji przez obce organizmy. Jest ogólnie przyjęte przez klinicystów, że najważniejszym powikłaniem noszenia soczewek kontaktowych jest mikrobiologiczna zapalenie rogówki i najbardziej dominującym patogenem mikrobiologiczna jest Pseudomonas aeruginosa. [50] Inne organizmy są również główne czynniki sprawcze w bakteryjnego zapalenia rogówki związane z noszenia soczewek kontaktowych, choć ich Częstość występowania waha się w różnych miejscach. Należą do nich zarówno gatunki aureus (gronkowiec i epidermidis) i Streptococcus spp., między innymi. [51] [52] Microbial rogówki jest poważnym punktem aktualnych badań ze względu na potencjalnie destrukcyjny wpływ na oku, w tym ciężką utraty wzroku. [53]
Jeden konkretny temat badań odsetek jest jak mikroby, takie jak Pseudomonas aeruginosa inwazji na oko i zakażenie przyczyny. Chociaż patogeneza drobnoustrojów rogówki nie jest dobrze poznany, wiele czynników zostały zbadane. Jedna grupa badaczy wykazała, że niedotlenienie rogówki zaostrza Pseudomonas wiąże się z nabłonka rogówki, internalizacji tych mikrobów i indukcji odpowiedzi zapalnej. [54] Jednym ze sposobów, aby złagodzić niedotlenienie jest zwiększenie ilości tlenu przekazywane do rogówki. Chociaż soczewki silikonowo-hydrożelowe niemal wyeliminować niedotlenienie u chorych ze względu na ich bardzo wysoki poziom do przenoszenia tlenu, [55] również wydają się zapewnić bardziej efektywną platformę skażenia bakteryjnego i infiltracją rogówki niż soczewki hydrożelowe innych konwencjonalnych miękkich kontaktowych. Niedawne badania wykazały, że Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus naskórek stosować znacznie silniej do soczewek silikonowo-hydrożelowych kontaktowych niż konwencjonalne soczewki kontaktowe hydrożelowych i że przyczepność Pseudomonas aeruginosa był 20 razy silniejszy niż przyczepności Staphylococcus epidermidis. [56] To może pomóc wyjaśnić jeden powód dlaczego infekcje Pseudomonas są najbardziej dominujący.
Kolejnym ważnym obszarem ofert soczewek kontaktowych badawczych z pacjenta. Zgodność jest poważnym problemem wokół wykorzystania soczewek kontaktowych z powodu niezgodności pacjent często prowadzi do zanieczyszczenia obiektywu, pudełkiem, lub obu. [57] [58] [59] wprowadzenie uniwersalnych rozwiązań i codziennych soczewek jednorazowych przyczyniły się do złagodzenia niektóre z problemów obserwowanych nieodpowiedniego mycia, ale nowe metody zwalczania skażenia mikrobiologicznego są obecnie opracowywane. Srebrny impregnowany przypadek obiektyw został opracowany która pomaga wyeliminować wszelkie potencjalnie zanieczyszczających mikroorganizmów, które wchodzą w kontakt z soczewek. [60] Dodatkowo, liczba leków przeciwbakteryjnych są opracowywane, które zostały osadzone w soczewkach kontaktowych samych. Soczewki kontaktowe z kowalencyjnie przyłączona cząsteczek Selen Wykazano, że zmniejszenie kolonizacji bakteryjnej bez negatywnego wpływu na rogówce oka królika [61] i octylglucoside używany jako środek powierzchniowo czynny soczewek kontaktowych znacznie zmniejsza przyczepność bakterii. [62] Związki te są szczególnie interesujące kontaktProducenci szkieł i przepisujący optometrystów, ponieważ nie wymaga żadnego pacjenta zgodności skutecznie złagodzenie skutków bakteryjnej kolonizacji.
Ostatnie obszar badań jest w dziedzinie Bionic obiektywów. LED i obwodów zostały zaprojektowane w ostatnich soczewek kontaktowych (http://news.cnet.com/2300-11393_3-6227089.html) opartych na początku badań Erica Booth w latach 70., którzy specjalizują się w zarówno w inżynierii kolejowej i elektrycznych inżynierii. Próbował zaprojektować obwody tranzystorowe w pierwszych sztywnych soczewek kontaktowych, a nie dopiero w 2011 roku były badania do perfekcji z wykorzystaniem czerwonego oświetlenia LED.

Advertisements